slider
Slider
Šipka

Aktuálně

 

Listopad 2021 - Jak bojovat s vysokou inflací a lze ji využít ve svůj prospěch?

Vážení klienti,


asi jste zaregistrovali, že v poslední době roste inflace...aktuálně se pohybuje meziročně kolem 6 %, což je cca 2 x více, než je dlouhodobá obvyklá míra v ČR. Inflaci si můžete představit jako reálný úbytek hodnoty peněz ve vašich peněženkách – počet bankovek máte sice pořád stejný, ale každý rok si za ně koupíte méně, jejich hodnota reálně klesá.

Dopad na vklady/investice – negativní vliv

Realita dnešních bankovních vkladů je taková, že úrokové sazby jsou velice nízké, a to i přes nedávné zvýšení úrokových sazeb. Obvyklé úroky na spořicích účtech se nyní pohybují 0,5 % - cca 2 % p.a.

Co s tím?

Investovat prostřednictvím podílových fondů. Existují různé typy fondů, které dokážou i dnešní míru inflace dorovnat nebo dokonce převýšit. Pomůžeme vám vybrat ten optimální pro vás dle vašeho investičního profilu. Můžete mít investované prostředky např. v realitním fondu, jehož dlouhodobý roční výnos se pohybuje kolem 5-6 % p.a. Investiční horizont je na 3 roky, ale s možností kdykoli si peníze vybrat (část nebo celé). Pokud máte prostředků více (alespoň 1 mil.), pak můžete investovat např. do Realitního fondu kvalifikovaných investorů, kde můžete docílit výnosů vyšších. *

Dopad na úvěry – pozitivní vliv

Čím je vyšší inflace, tak tím lépe pro vaše úvěry. Inflace totiž „ukrajuje“ hodnotu úvěrů. V absolutních číslech sice dlužíte stále stejně, ale reálně dlužíte méně, jelikož váš dluh se znehodnocuje. Asi každého nejvíce zajímají sazby u úvěrů na bydlení. Hypotéky se nyní pohybují na sazbách cca 3,5-4,5 %. Takže i po zdražení hypoték se sazby pohybují stále pod současnou inflací.

Co s tím?

Pokud se vám v nejbližší době blíží výročí fixace hypotéky a tedy riziko zvýšení sazby – kontaktujte nás. Pomůžeme vám s příp. vyjednáním lepší sazby nebo refinancováním úvěru. Klíčový faktor je dnes i délka fixace úrokové sazby. Pokud máte zájem o klasický spotřebitelský úvěr třeba na koupi vozidla či na cokoli jiného, tak zde dokážeme aktuálně zařídit opravdu VIP sazbu 2,77 % se splatností až 8 let. Není to sazba „od“, ale obdrží jí každý, kdo projde tzv. scoringem. **

Co bude dál?

Česká Národní Banka má dlouhodobý cíl držet inflaci pod 3 %, a proto také podnikla intervenční kroky pomocí zvýšení úrokových sazeb. Efektem by mělo být to, že lidé začnou více spořit a právě díky vyšším sazbám v bankách shromažďovat peníze na vkladech. Zároveň komerční banky zdraží úvěry a lidé si zřejmě přestanou tolik půjčovat a tím se tedy přibrzdí „utrácení“. Ekonomové se shodují, že zvýšená inflace nás bude provázet nejbližší měsíce, a to cca 9-18 měsíců. Je třeba zmínit, že v historii ČR pamatujeme někdy i mnohem vyšší inflace…např. 56,7 % (rok 1991), 20,8 % (rok 1993), 10,7 % (rok 1998), 6,3 % (rok 2008), takže i s aktuální inflací se určitě vypořádáme.

Nebojte se nás kontaktovat – pomůžeme vám zajistit vyšší úrok z vašich úspor nebo naopak konsolidovat/refinancovat vaše stávající úvěry, aby nebyly drahé.

Jsme tu pro vás!

 

* Upozornění:
Investice do podílových fondů nebo fondů kvalifikovaných investorů obnáší mnoho rizik:
https://www.alfafinance.cz/povinne-informace/investicni-upozorneni

** Reprezentativní příklad:
Výše půjčky 170.000,- Kč na 48 měsíců při měsíční splátce 4.140,- Kč, pevná roční úroková sazba 7,99 % p.a. a RPSN 8,42 %. Celkové náklady splatné spotřebitelem 198.705,- Kč. Pokud klient dodrží splatnost 48 měsíců a neprovede mimořádnou splátku, obdrží zpětně bonus, kde bude roční úroková sazba 2,77 % p.a. a RPSN 2,85 %. Celkové náklady splatné spotřebitelem jsou pak 179.647,-

 

 

Červen 2021 - Stěhování centrály

Vážení klienti,
dovolujeme si vás informovat, že od 1. 7. 2021 bude centrála naší společnosti sídlit na nové adrese: Purkyňova 15, Plzeň.
Stěhujeme se ze stávající adresy Škroupova 2, Plzeň po 21 letech (měli jsme zde kanceláře ještě před založením ALFY). Od července nás naleznete "kousek vedle" v nově postavené a velice moderní administrativní budově.
Těšíme se ne vás!
Tým ALFA Finance.

 

 

Květen 2020 - odklad splátek úvěrů

 

 

 Inflace, HDP, mzdy 

 

 

 

 

 

Důchody 

Dříve se říkalo, že každý pracující člověk si na svůj důchod vydělá během svého produktivního věku a že mladší zajistí důchody starším. Tyto poučky již bohužel přestaly platit. Demografický vývoj je neúprosný a tvorba zdrojů pro důchody zaostává. Je proto důležité nespoléhat se na stát: ten Vám kvalitní důchod již zajistit nemůže. Roste tedy úloha individuální péče o svůj poproduktivní věk. 

Je nezbytné pravidelně odkládat část svého příjmu stranou, do dlouhodobých spořicích programů. Ty dokážou při dostatečné délce fungování generovat zdroje, které po Vašem odchodu do důchodu snížení Vašeho příjmu nahradí. 

Důchodový systém – prognóza vývoje do doku 2066 

Podle prognózy Českého statistického úřadu z roku 2010 dojde k rapidnímu zhoršení finanční soběstačnosti důchodového systému ČR. Problém spočívá v tom, že tzv. průběžný systém (PAYG), založený na solidaritě mladší generace se staršími ročníky, přestal fungovat. Prostředky generované systémem nestačí na úhradu nákladů na důchody již dnes. Počet důchodců se bude do roku 2055 stále zvyšovat (viz tabulka níže) a zároveň se bude snižovat počet práceschopných osob (viz grafy věkové skladby obyvatelstva). Dnes připadá jeden důchodce na dva aktivně pracující, ale tento poměr se zhorší až na neúnosnou hranici 1:1. 

Z pohledu státu je přijatelným řešením minimalizace růstu důchodů: poměr důchodu k průměrné mzdě poklesne až na 35 % v roce 2035 (a to za předpokladu, že budou realizovány všechny reformy penzijního systému). Propad životní úrovně při nástupu do starobního důchodu o 65 % bude citelný. 

Proto je důležité nespoléhat na stát a tvořit si takovou vlastní finanční rezervu, která propad příjmu vyrovná. Znamená to odkládat si po celou dobu své aktivní činnosti stranou asi 10 % pracovního příjmu. Konkrétních možností řešení je celá řada. Pomůžeme Vám při jejich výběru.